Pages Navigation Menu

Lampy ścienne – jakie mamy do wyboru?

Lampy ścienne – jakie mamy do wyboru?

Efektowne oświetlenie mieszkania powinno składać się nie tylko z lampy wiszącej na suficie, ale także z kilku niezależnych źródeł światła. Dzięki temu uzyskamy przyjemną, nastrojową atmosferę, doświetlimy miejsce pracy oraz wzbogacimy wystrój wnętrza, wydobywając z mroku poszczególne elementy. Jednym z kilku rodzajów oświetlenia, na jakie możemy się zdecydować, są lamy ścienne. Ich wybór jest duży, warto więc dobrze się zastanowić przed dokonaniem zakupu.

Gdzie i jakie?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej lampy, musimy zadać sobie pytanie, gdzie dokładnie ją umieścimy. Miejsc, w których doskonale sprawdzą się kinkiety, jest naprawdę wiele. W salonie doświetlimy nimi naszą ulubioną kanapę lub fotel, w którym czytamy książki. Na poddaszu wydobędą z mroku najdalsze zaułki, nie zajmując przy tym miejsca, gdyż mogą być umieszczane w skośnym suficie. W sypialni z powodzeniem zastąpią tradycyjne, stojące na stolikach lampki nocne. Jeśli na biurku w pracowni brakuje miejsca na lamkę biurkową, również zastąpić ją można lampą ścienną. Dwa kinkiety umieszczone symetrycznie po obu stronach miejsca pracy doskonale je oświetlą. Także w łazience polecane jest zastosowanie kinkietów jako oświetlenia lustra. Przydadzą się również w przedpokoju, a nawet przed domem, na tarasie lub balkonie – wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie światła górnego, a lampa stojąca mogłaby zawadzać. Dobór modelu odpowiedniego do oświetlenia danego pomieszczenia nie jest prosty. Zaczynając od spraw technicznych, należy wspomnieć, że w łazience i kuchni konieczne jest zastosowanie kinkietów w wodoodpornych obudowach. Podobnie szczelne lampy i dobrze zabezpieczona instalacja elektryczna ważne są w oświetleniu stosowanym na zewnątrz domu. Większą swobodę wyboru mamy natomiast w przypadku sypialni, salonu i innych pomieszczeń nienarażonych na zwiększoną wilgotność. Do wyboru mamy lampy o konstrukcji drewnianej lub metalowej, obudowane abażurami ze szkła bądź tkaniny. Bogata oferta sklepów z oświetleniem zawiera modele w stylu nowoczesnym, stylizowanym, rustykalnym i wielu innych.

Z czym połączyć kinkiety?

Lampy ścienne polecane są jako dodatkowe źródło światła. Podstawą oświetlenia w większości aranżacji jest lampa sufitowa, dająca jasne, rozproszone światło, pozwalające na wygodne funkcjonowania w pomieszczeniu. Dodatkowe punkty, takie jak lampy ścienne i lampy stojące, mają za zadanie dokładne doświetlenie konkretnych miejsc. Warto zróżnicować typy oświetlenia, zwłaszcza w salonie i sypialni. Jest to nie tylko wygodne, ale daje też duże możliwości aranżacyjne.

Kilka uwag o oświetleniu

Jeśli wybraliśmy już kinkiety, warto zapoznać się z rodzajami żarówek, jakich możemy użyć. Do wyboru mamy świetlówki energooszczędne, żarówki halogenowe oraz diody LED. Różnią się one stopniem zużycia energii oraz żywotnością. Projektując oświetlenie wnętrza warto też zastanowić się, czy zależy nam na ciepłym, czy też raczej chłodnym świetle. Ma to wpływ na budowanie nastroju w danym pomieszczeniu – ciepłe światło sprzyja wieczornym chwilom relaksu, a chłodne, zbliżone do naturalnego, pozytywnie wpływa na jakość pracy i skupienie.

Lampy ścienne to ciekawe uzupełnienie podstawowego oświetlenia górnego. Bogactwo dostępnych modeli sprawia, że stanowią one nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale także element dekoracyjny mieszkania.