Pages Navigation Menu

Relaks w parku


Park to idealne miejsce do spacerów, jak i do rozmów, dlatego gdy tylko pogoda dopisuje, nie brakuje w nim ani pieszych, ani rowerzystów. Jednak, by można było mówić o funkcjonalności tego miejskiego skweru, muszą zostać odpowiednio wytyczone trasy. W parku nie może też zabraknąć ławek, które są zwykle bardziej ozdobne i wytrzymałe od tych, jakie widzi się na przykład na osiedlu mieszkaniowym.

Ławki parkowe różnią się między sobą zarówno kształtem, jak i materiałem, z jakiego są wykonane. Najbardziej popularne są takie tworzywa, jak: beton, stal czarna, stal nierdzewna, a także żeliwo. Ławki można również usystematyzować pod względem ich wyglądu, dzieląc je na te z oparciem, bez oparcia, na ławki podwójne oraz modułowe. W dodatku wielu producentów wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i zachęca do projektowania własnych modeli. Tak duży wybór sprawia, że dostosowanie konkretnej ławki do danej przestrzeni staje się prostsze.

Przede wszystkim architekci starają się stworzyć taki model, który łączyłby dwie podstawowe cechy, czyli praktyczność z elegancją. Ławki parkowe powinny być bowiem reprezentacyjne, ale też wygodne. Przeglądając więc ofertę wszystkich ławek, można zauważyć, że większość z nich ma drewniane siedziska i oparcia. Ich konstrukcja jest zaś wykonana z jednego z wyżej wymienionych materiałów. Betonowe ławki stwarzają najwięcej możliwości architektonicznych. Beton daje się bowiem łatwo formować, toteż betonowa ławka może mieć tradycyjny wygląd, jak również być w kształcie półokręgu, czy być bryłą z niewielkimi siedzeniami, bądź umieszczonymi na solidnym fundamencie.

Oprócz możliwości architektonicznych liczy się cena ławek parkowych. Pod względem kosztów najbardziej atrakcyjne są te z żeliwnej konstrukcji. Nawet, jeśli jest ona ozdobna, ich cena jest bardziej przystępna, niż tych, wykonanych ze stali czarnej, bądź nierdzewnej. To właśnie te ławki można spotkać w parkach najczęściej, chociaż wybór jest uzależniony też od architektury krajobrazu.

Ławki w parku, niezależnie od tego, jak wyglądają, powinny zapewnić wygodę i dobrze znosić warunki atmosferyczne. Wtedy będą ozdobą zielonych skwerów, elementami często uwiecznianymi na zdjęciach.