Pages Navigation Menu

Rowerem po mieście

Rowerem po mieście

Poruszanie się po mieście rowerem staje się coraz częściej realną alternatywą dla komunikacji samochodowej, a nawet transportu publicznego. Autobusy i tramwaje stojące w korkach sprawiają, że tracimy równie wiele czasu, jak w przypadku samochodów osobowych.

Infrastruktura rowerowa
Przemieszczanie się do pracy, na uczelnię czy do szkoły rowerem, staje się coraz popularniejsze. Z roku na rok pojazdy te coraz tłumniej pojawiają się na miejskich drogach. Spora w tym zasługa stale rozwijającej się infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ścieżek, przeznaczonych do ruchu rowerowego.
Jedynym, czego brakuje, by jeszcze większa grupa Polaków przyłączyła się do tego ruchu, są porządne stojaki na rowery. Stojaki te, to przede wszystkim sposób na bezpieczeństwo. Niestety, plaga kradzieży rowerów dotyka nie tylko nas. Sytuacja zmienia się w całej Europie. Nie można już zostawić niezabezpieczonego roweru przy stacji metra czy kolejki podmiejskiej, by dojechać pociągiem do miasta. Po powrocie już go zapewne nie zastaniemy.

Dlaczego rower?
Jeżeli pominiemy już nawet stanie w korkach – wszak łatwo argumentować że samochód jest szybszy i łatwo można nadrobić kilka minut straty – to podróż rowerem i tak ma jeszcze więcej plusów, o których warto tu tym razem wspomnieć.
Przede wszystkim jazda na rowerze to droga do doskonałej formy fizycznej. Jeżeli więc nie masz za wiele czasu na ćwiczenia, to codzienna rundka na rowerze na pewno dobrze wpłynie na Twoją kondycje. Trudno o lepszą alternatywę.
Oczywiście dla wielu z nas argumentem pozostaje również ekologia. Im mniej samochodów będzie krążyło po drogach naszych miast, tym mniejsze będzie ich zanieczyszczenie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby ludziom chciało się porzucić samochody i wsiąść na rowery, muszą mieć przygotowaną infrastrukturę, a więc ścieżki i odpowiednie stojaki rowerowe.

Jak podjąć decyzję?
Podjęcie decyzji o zostawieniu samochodu pod domem wcale nie jest łatwe. Wszak argumentem jest tu wygoda – w samochodzie spokojnie sobie siedzimy i nie pada. Jednak powyższy argument dotyczący zdrowia i wynikających z ruchu plusów, w pełni równoważy wygodę samochodu.
Podobnie ma się sprawa z komunikacją miejską. Z reszta od niej i tak zawsze trzeba jeszcze jakiś kawałek dojść na miejsce.
Rower najlepiej sprawdza się na średnich dystansach. Jeżeli nie możesz do pracy, szkoły czy na uczelnię wybrać się na pieszo, warto zainwestować w rower. W godzinach szczytu może to być najbardziej optymalne rozwiązanie.

Gdzie parkować rower?
Oczywiście parkowanie i zabezpieczenie roweru to zawsze temat-rzeka, powracający co kilka lat z siłą bumerangu. A to znudzi się komuś stary stojak rowerowy, a to nie spodobają się jakieś zdobienia…
W praktyce jednak parkowanie na takim stojaku ma przede wszystkim pomóc w zabezpieczeniu go przed kradzieżą. W tym celu najlepiej jest odpowiednio przypiąć rower za ramę do jednego ze znajdujących się w pobliżu stojaków. Unikniemy wówczas wszelkiego rodzaju przykrych niespodzianek w postaci kradzieży roweru.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Calus-P